Akúkoľvek zmenu, začínajte vykonávať od seba

/Akúkoľvek zmenu, začínajte vykonávať od seba

Lenivosť, strach, nevedomosť, pohodlnosť, či spoliehanie sa na druhých nás robí pasívnych v premýšľaní, v činoch, v prístupe k životu. Čo môžeme urobiť preto, aby sme sa prestali viac spoliehať na druhých, okolnosti, náhody a začali si tvoriť život podľa seba? Prečo máme tendenciu viac rozprávať, sťažovať sa a menej konať?

Veľa ľudí sa na mňa obracia s konštatovaním, že mne sa ľahko píše a radí, keď nemám žiadne starosti, nič ma netrápi, mám sa na koho obrátiť, keď potrebujem pomôcť. Moja odpoveď je vždy rovnaká a nemenná. Všetko, čo píšem tak cítim, vnímam, žijem. Všetko, o čom rozprávam, rozprávam výlučne z vlastných, odžitých skúsenosti na základe vzniknutých situácii a môjho spôsobu života a premýšľania. V živote som zažila množstvo príjemných, ale aj veľmi nepríjemných chvíľ. Niektoré som si do života nepriniesla, prišli samé, znenazdajky a niektoré som si spôsobila svojim správaním a konaním.  Ak sa za svojim životom obzriem spätne, ľutujem iba jednu, jedinú vec na ktorú som pristúpila a pritom som tak urobiť nemusela. Všetko ostatné, aj keď to bolo pre mňa veľmi nepríjemné som vyhodnotila ako náučné, niekedy smutné, nevratné, ale som to jednoducho prijala ako fakt, ktorý ja nezmením, nevrátim, ani neovplyvním.

Čím náročnejšia situácia stála predo mnou, tým viac moja myseľ pracovala. Nie v negatívnom uvažovaní, ale v hľadaní a následnom uskutočňovaní riešení. Nech ma postihla akákoľvek situácia, nikdy som sa na nikoho nehnevala. Možno krátkodobo áno, ale ďalej som tento hnev v sebe voči druhému, či okolnostiam odmietala nosiť. Naučila som sa, že čím viac sa hnevám, tým je život okolo mňa vo väčšej pohode ako ja, sama. A to som určite nechcela. Čím viac som sa trápila, tým viac sa mi zdalo, že všetko v mojom okolí je v poriadku, len ja nie som. Za tento stav mysle som si mohla výlučne sama.

Čo najdôležitejšie z toho vyplýva? Aké ponaučenie si môžeme zobrať, keď sa chtiac, nechtiac ocitneme v nepriaznivej situácii?

Všetko, čo viete zmeniť zmeňte, ak nie, prijmite to, len sa viac netrápte.

Netrápte svoju myseľ zbytočne kladenými otázkami, na ktoré aj tak nenájdete odpoveď. Určité situácie sa musia udiať, či chceme, či nie. Nemôžeme si vyberať všetko iba podľa seba. Čo však môžeme urobiť je, čím skôr dostať svoju myseľ do pohody. Ako? Jednoducho začať výlučne od seba.

Prestaňte sa sťažovať na všetko a všetkých okolo vás a naučte sa brať zodpovednosť za to, v akom stave sa nachádzate. Ak vám niečo nevyhovuje, čím skôr to začnite meniť. Ak vám to vyhovuje, nemeňte to. Nerobte zbŕkle rozhodnutia len preto, že ste pod vplyvom vlastných emócii, ktoré nemajú nič spoločné s racionálnym uvažovaním. Ak chcete čokoľvek meniť, začnite konať. Nestojte a nečakajte, že sa veci samé zmenia. Vy musíte určiť smer, prvý krok a pustiť sa do akcie. Ďalšie dôležité pravidlo je, neriadiť sa za každú cenu tým, čo vyhovovalo a bolo správne pre druhých. Robte to, čo je správne práve pre vás. Nikdy neviete, aké dôvody vedú druhých k ich forme správania a konania. Neviete, aký majú prach bolestí, zvládania náročných situácii a stupeň strachu.

Ak nezačneme od seba, môže sa stať, že sa situácia začne vyvíjať iným smerom ako tým, ktorý je správny pre nás. Práve my si musíme vedieť zadefinovať, čo sme urobili správne, čo nie, kam sa chceme posunúť, čo chceme dosiahnuť. Pokiaľ nemáme sami jasno v tom, čo chceme, nepodarí sa nám dosiahnuť a splniť si to, čo by sme chceli. Obviňujeme všetkých a všetko iba preto, že sami nemáme jasno v tom, čo chceme.

Je náročné začať od seba, pretože tým vkladáme na svoje plecia najvyššiu zodpovednosť. Sme si vedomí toho, že my sme jediným človekom, ktorý v prvej fáze musí niečo urobiť. Minimálne sa rozhodnúť a naznačiť smer. Práve naša zodpovednosť voči sebe nás ženie k zodpovedným činom. Zodpovednosť nás robí obozretnými voči tomu, čo je pre nás to najlepšie, najsprávnejšie. Núti nás premýšľať a následne konať.

Nikdy neostaňte v nepriaznivej situácii len tak stáť. Začnite konať, aj keď len myšlienkovite. Nečakajte, či sa situácia zmení. Možno sa zmení, ale medzitým sa sami myšlienkovo zničíte.

Začnite od seba, v tichosti, cielene, trpezlivo.

Uvedomte si, čím sa zaoberá vaša myseľ v nepriaznivej situácii a hneď si viete dať odpoveď, prečo sa cítite tak, ako sa cítite. Nie situáciou, ale svojimi myšlienkami. Spoliehajte sa na prvú pomoc práve od svojej mysle. To je prvá forma k tomu, aby ste sa prežívaním dostali do opätovnej rovnováhy. Keď nie rovnováhy, aspoň do normálu. Aby ste neostali svojou mysľou zastrčení v nepriaznivej situácii. Aby ste dostali svoju myseľ z područia smútku, zlosti, stresu, strachu, či napätia.

Začnite vždy od seba. Rozjasnite svoju myseľ, vložte do nej myšlienky viery, nádeje a vám sa uľaví. Aj keď sa nohami a svojim telom nachádzate v nepriaznivej situácii, svojou mysľou môžete blúdiť, lietať a vznášať sa kdekoľvek vás napadne. Myseľ je pre nás očistcom, ale aj zdrojom nánosov a nečistôt. Vždy si môžeme vybrať, čo si v mysli chceme uchovávať, čo živiť, vytvárať. Nikto nás nenúti myslieť rovnakým spôsobom.

Využívajte svoju myseľ čo najviac, hlavne v kritických a náročných situáciách vám bude veľmi nápomocná.

V každom okamihu života sme si najviac blízki sami so sebou. Sami so sebou sa musíme vedieť akceptovať, priateliť sa, mať k sebe úctu. Ak to nerobíme, sme v dennodennom hneve, strese, v nerovnováhe. Všetko, čo prežívame vo svojej mysli, a to je jedno voči komu, či čomu, prežívame práve my, sami a nás sa to v prvej línii dotýka. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že keď je jeho myseľ nazlostená, ich telo a duša sú nazlostené. Sami si vytvárajú negatívne a nepriaznivé emócie, ktoré ich postupne zničia.

Čo iné môžeme urobiť pozitívne pre seba, ako prioritne si uvedomiť a zmeniť svoje myšlienky? Začnite vždy najprv od seba. Zmeňte seba, svoju myseľ, svoje myšlienky, svoj postoj, svoju vieru, svoje presvedčenie spôsobom, ktorý vám bude vyhovovať a všetko bude tak, ako vo vašej mysli. Svet a dianie navôkol budete vždy vnímať očami svojej mysle, nie očami konkrétnych udalostí. Tie sú neustále premenné. Vaše vnímanie, váš pohľad, emócie a prežívanie môžete korigovať tak, ako chcete. Nech sa deje, čo sa deje.

Nedajte si pokaziť náladu, nedajte sa ničiť druhými, nepodľahnite situácii a zoberte svoju myseľ pod vašu kontrolu. Iba tým, že sa povznesiete nad svoju myseľ, začnete vedome riadiť jej obsah, uchránite svoju psychiku od množstva nežiadúcich situácii. Popri tom však nezabudnite premýšľať spôsobom, ktorý vás posilní a nachádzať v každej situácii semienko nového vzklíčenia, nového života, novej inšpirácie. Hlavne sa nesťažujte, nezúfajte, ale myslite a konajte.

Ak by vás nemala situácia posunúť k ničomu priaznivejšiemu, pokiaľ nemusíte, ani sa do nej nepúšťajte.

Autor: PhDr. Silvia Macháčková

POZRIEŤ SI VIDEO

Ak vás zaujíma téma osobnostného rozvoja a práce s myslením , máte chuť na sebe pracovať, rozvíjať sa a posúvať hranice vlastného prežívania, správania sa, zvládania náročných situácii  a dosahovania svojich cieľov, navštívte  náš E-SHOP s jedinečnými inšpirujúcimi elektronickými, motivačnými a relaxačnými knihami a službami na: https://www.bohatstvomysle.com/kategoria-produktu/naucne/.

Prajem Vám príjemnú pohodu a relax.

Silvia Macháčková

www.bohatstvomysle.com

By |2020-06-23T17:22:40+00:00jún 23rd, 2020|Blog|0 komentárov

Napísať komentár

Naša stránka používa súbory "cookies" pre zlepšenie vášho online zážitku. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť a taktiež nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb Bohatstva Mysle. Zobraziť viac informácií. Rozumiem