Čím viac toho vlastníme, o to intenzívnejšie si uberáme zo svojej slobody

/Čím viac toho vlastníme, o to intenzívnejšie si uberáme zo svojej slobody

Všetko čo vlastníme, všetko, čoho sa mentálne držíme, narúša našu vnútornú rovnováhu. Možno nám je naozaj veľmi príjemne, alebo práve trpíme, vždy je to však pre niečo. Častokrát to niečo je viazanosť na niečo, čo stratíme, nemáme to, prídeme o to, zničí sa nám to, pokazí, opotrebuje, nenaplní to naše očakávania, zraní nás to a pod.

Zvykli sme sa nielen fyzicky, materiálne, ale aj mentálne, pocitovo viazať na čokoľvek z vonkajšieho sveta. Viažeme sa na všetkých a všetko, čím sa postupne odpútavame a vzďaľujeme od seba. Strácame sa vo vonkajšom svete a ten vnútorný sa nám začína rozpadať. Nie vinou druhých, ale našou vlastnou.

Čím viac je naša pozornosť zameraná na vonkajší svet, tým účinnejšie utekáme z toho vnútorného.

Strácame svoju silu, istotu, motiváciu, vieru, pretože sa spoliehame na vonkajšie okolnosti, materiálno, ľudí. To všetko je veľmi dôležité, ale nikdy nie za cenu, že sa vzdáme a opustíme samých seba.

Aj keď sa niekedy vzdialite od seba len preto, že vás uchvátilo a fascinovalo niečo mimo vás, vždy si pamätajte cestu návratu samých k sebe. Nezabúdajte na vlastnú dôležitosť len pre materiálne statky, či neprimeranú viazanosť na druhých ľudí. Je krásne milovať majetok, druhých ľudí, ale nikdy nie na úkor lásky  a hodnoty k sebe. Nie egocentrickej, narcistickej, ale úprimnej, čistej, ktorá nám dáva silu, vieru, nádej a neobmedzenú lásku ku všetkému.

Čím viac toho vlastníme, tým intenzívnejšie si uberáme zo svojej slobody.

Ono naozaj platí, že čím viac toho máme, tým sme tomu väčším otrokom. Prestávame mať priestor pre tiché zamyslenie sa, počúvanie vnútorného hlasu, vnímanie svojej intuície. Pod ťarchou všetkého, oťažieva aj naša myseľ, postupne aj telo. Sami seba zničíme len preto, že chceme všetko. Chceme aj to, čo naozaj vôbec nepotrebujeme. Chceme si vytvárať pocit, ilúziu toho, že môžeme mať, vlastniť, držať, pozerať sa na to, ukazovať to druhým, či chváliť sa. Nič z toho však s nami neodíde na druhý svet. Nič z toho nevytvorí trvalý vnútorný pocit šťastia a spokojnosti. Chvíľkový áno.

Naučte sa prijímať a dávať. Naučte sa mentálne nič nevlastniť. Berte všetko tak, ako to príde, ako vám to život umožňuje. Nefixujte sa na niečo, čo ste si zaobstarali len preto, že ste to chceli, páčilo sa vám to, prípadne ste k tomu niečo cítili. My sme výlučnými vlastníkmi seba a myslím si, že máme naozaj čo robiť, aby sme samých seba vedeli riadiť, starať sa a ukorigovať hlavne v tých náročných situáciách. Nie si ešte pridávať niečo, čo vlastne ani nepotrebujeme. Oberá nás to o čas, energiu, pocit voľnosti, slobody.

Naučte sa milovať, mať rád, rozdávať lásku, porozumenie, starostlivosť, ale nie s pocitom vlastníctva.

Ak si myslíme, že niečo vlastníme, máme potrebu to udržiavať častokrát aj nasilu a vtedy, keď nastal čas opustenia, straty, úmrtia, opotrebovania, krádeže, či iného zničenia. A to sa týka akejkoľvek oblasti nášho života. Je dôležité všetko čo máme a budeme mať úprimne si vážiť, starať sa o to, zahŕňať to láskou, úctou, prijímať to také, aké to je, ale nikdy sa nevzdialiť od seba samého, svojich hodnôt a vnútornej slobody.

Autor: PhDr. Silvia Macháčková

Jedinečná e-kniha, kniha 365 Pohodových dní, Vám prináša na každý deň v roku motivujúce články, na základe ktorých sa môžete naučiť pracovať s vlastnou mysľou a prežívaním spôsobom, ktorý vám život uľahčí, spríjemní a hlavne vám dodá vnútornú silu. Kúpiť knihu, e-knihu a bližšie info o e-knihe, knihe si môžete na: https://www.bohatstvomysle.com/e-booky/bohatstvo-mysle/.

bohatstvo mysle

Ak vás zaujíma téma osobnostného rozvoja a práce s myslením , máte chuť na sebe pracovať, rozvíjať sa a posúvať hranice vlastného prežívania, správania sa, zvládania náročných situácii  a dosahovania svojich cieľov, navštívte  náš E-SHOP s jedinečnými inšpirujúcimi elektronickými, motivačnými a relaxačnými knihami a službami na: https://www.bohatstvomysle.com/kategoria-produktu/naucne/.

Prajem Vám príjemnú pohodu a relax.

Silvia Macháčková

www.bohatstvomysle.com

By |2019-12-09T15:52:56+00:00december 9th, 2019|Blog|0 komentárov

Napísať komentár

Naša stránka používa súbory "cookies" pre zlepšenie vášho online zážitku. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť a taktiež nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb Bohatstva Mysle. Zobraziť viac informácií. Rozumiem