Čo dávame, to máme

/Čo dávame, to máme
Myslíte si, že sa môžete cítiť príjemne, byť spokojní, vyrovnaní a pritom byť nahnevaní na celý svet? Myslíte si, že budete šťastní, keď šírite okolo seba nenávisť? Myslíte si, že sa správate pozitívne, pričom je vaša myseľ plná negatívnych myšlienok? Uvedomujete si, že pokiaľ niečo nemáme, nemôžeme s tým v nijakej forme a podobe disponovať? Spomeňte si, keď ste sa na niečo sťažovali. Akou mierou zodpovednosti ste sa podieľali na tom, čo vám nevyšlo? A spomeňte si, ako ste mali nastavenú svoju myseľ, keď sa vám niečo nepodarilo?
Vždy je veľmi podstatné sústrediť si svoju myseľ práve na to, čo je pre nás v danom momente dôležité. Vedieť koncentrovať svoje myšlienky presne na to, čo chceme. Chybou je, že keď aj niečo chceme, naša pozornosť je krátkodobá a postupne sa rozptýli rôznymi smermi a naša stratená sústredenosť nám spôsobí, že v konečnom dôsledku sa dopracujeme k niečomu, čo sme nechceli.
Vždy si uvedomte, že iba to, čo aktuálne v sebe máte, cítite, prežívate to, tým v prítomnom okamihu žijete. Ak niečo naozaj chcete, túžite po tom, začnite tým vo svojej mysli žiť. Žite tým každú chvíľu, prenášajte to do všetkého, noste to všade so sebou. Preneste si prítomnosť do budúcnosti a sústreďte sa na to, čo je pre vás dôležité, na to, čo chcete.
Iba to, čo nosíte v sebe, máte v sebe vždy prítomné. Nemôžeme chcieť disponovať určitým pocitom, keď ho nevieme precítiť. Nemôžeme byť v rovnováhe, keď nás všetko naokolo vytáča. Môžeme sa cítiť len tak, ako sa naozaj budeme chcieť cítiť. A to doslova v každej chvíli, v každej situácii. Či nás niekto nahnevá, zraní, ublíži nám. Nálada, emócie, vnútorné rozpoloženie je jedna stránka a realita, materiálne a medziľudské dianie je druhá stránka. Je dôležité vytvoriť si prienik, určitú rovnováhu medzi materiálnym a duševným. Je dôležité naučiť sa nepodliehať emóciám z materiálnych situácii, ale zamerať sa na duševnú vyrovnanosť pri akejkoľvek činnosti, situácii, dianí.
Hmotný materiál nemáme vždy k dispozícii, duševný áno. A práve ten duševný si nosíme vždy pri sebe. Každý sám za seba. Práve naše vnútro je formované našimi emóciami, cez ktoré vnímame a formujeme našu hmotnú realitu. Aj keď je to niekedy náročné, skúste sa v nepríjemnej situácii viac zamerať na svoje vnútro. Nezameriavajte pozornosť na emócie strachu, hrôzy, úzkosti zo situácie, ktorá sa udiala. Prijmite situáciu ako niečo reálne, hmotné, čo sa stalo a začnite viac pracovať so svojimi pozitívnymi emóciami. Práve tie zodpovedajú za to, ako sa budete následne cítiť. Nie to, čo sa vám udialo.
Naučte sa deliť váš svet na vonkajší a vnútorný.
Do toho vonkajšieho si začleňte všetko, čo sa deje mimo vás, ale aj trochu vo vás a súvisí to s hmotou a ten vnútorný je výlučne svetom emócii, energie, pocitov, vyžarovania. Práve tento nehmatateľný kúsok nášho sveta nám vie život parádne skomplikovať, alebo veľmi spríjemniť.
Nenechávajte nikdy na náhodu vaše vnútorné pocity. Naučte sa ich formovať, kreovať a vytvárať si ich podľa spôsobu, ktorý vám psychicky pomôže. Využite akékoľvek formy a prostriedky myslenia k tomu, aby váš vnútorný svet bol príjemný, pozitívny, nezraňujúci. Vždy sa budete aj tak cítiť len podľa toho, ako sa cíti váš vnútorný svet. Svet vašich myšlienok, vedomia, spracovávania informácii. Nikdy nie podľa toho, čo sa deje v reálnom svete.
Vonkajší svet vieme ovplyvniť len čiastočne a krátkodobo. Svoj vnútorný svet vieme ovplyvňovať každú chvíľu a dlhodobo. Ihneď, ako spozorujeme, že nie je niečo s našim vnútorným svetom v poriadku, je potrebné venovať tomu pozornosť. Pokiaľ nebudú naše emócie opäť sústredené na to podstatné, príjemné, rovnovážne, naše rozhodnutia a činy budú tomu zodpovedať. A práve v tom spočíva náš najväčší problém, keď sa nám nedarí dosahovať to, čo chceme, čo potrebujeme dosiahnuť.
Vždy si pritiahneme do života to, čo drieme v našom podvedomí a vedomí. Priťahujeme si to, čo niekde v sebe máme, či už vo forme strachov, myšlienok, nespracovaných emócii, informácii. Všetko, čo v sebe veľmi ukryto uchovávame, to všetko s nami žije každý deň. Formuje to naše myslenie, spracovávanie akýchkoľvek informácii, náš pohľad na situácie. Pokiaľ to niečo v nás nie je nastavené správne, dovtedy si nezačneme priťahovať do života hlavne to príjemné, čo by sme v ňom chceli mať. Radosť, šťastie, hojnosť, spokojnosť, rovnováhu.  Nemôžeme chcieť niečo, keď nevieme, čo s tým máme robiť. A keď to aj dostaneme, aj tak to od seba odoženieme. Možno chtiac, možno nechtiac.
Dávame len to, čo máme a máme len to, čo dávame.
Pokiaľ sa naozaj chcete vo svojom živote posunúť k tomu, čo je pre vás dôležité a zmysluplné, začnite si svoju myseľ zmysluplným napĺňať. Sústreďte sa hlavne na to, kam chcete smerovať. Tam kam nechcete ísť, to nechajte bokom, dostratena. Nevenujte sa a nenechávajte si v mysli priestor pre niečo, s čím už vo svojom živote nechcete viac počítať. Čím viac v mysli držíme myšlienky na niečo, čo už nikdy nechceme zažiť, tým dokonalejšie s tým nepríjemným žijeme. Žijeme s tým každý okamih, ktorý si na to spomenieme. Aj keď je dôležité nezabúdať na nepríjemné zážitky, skúsenosti, ale vždy len so zreteľom na pozitívnu myšlienku, odkaz, ponaučenie. Pokiaľ si nezoberieme z negatívnej skúsenosti ponaučenie, kladný odkaz, negatívna skúsenosť nemala pre nás žiadny význam a môže sa stať, že sa nám v živote bude opäť opakovať. Sústreďte sa na to, čo chcete mať. Myslite na to, žite s tým vo svojej mysli. Iba tak to bude pre vás existovať. Možno z počiatku ako sen, fikcia, vizualizácia, ale predstava niečoho je prvý krok k vzniku reality.
Nemôžeme vnímať niečo, o čom naša myseľ nevie.
Keď sa vás teraz opýtam, či si myslíte, že sa môžete cítiť príjemne, byť spokojní, vyrovnaní keď ste nahnevaní na celý svet, ako by znela vaša odpoveď? Taktiež si skúste odpovedať, či môžete cítiť šťastie, lásku, radosť, keď živíte v sebe nenávisť, bolesť, utrpenie? Jednoducho nie je možné v jednom okamihu v sebe cítiť dve absolútne protikladné emócie. Ak niečo chcete, začnite si to najprv vytvárať v sebe a smerom od seba. Až následne očakávajte, že to začnete vidieť, vnímať a cítiť všade okolo vás. Zapamätajte si, že vždy dávame len to, čo máme. Ak to nedávame, nemáme to. To však neznamená, že sa tomu nemôžeme naučiť. A však vždy sa naučíme len tomu, čomu sa naučiť naozaj chceme.

Autor: PhDr. Silvia Macháčková

POZRITE SI VIDEO

Ak vás zaujíma téma osobnostného rozvoja a práce s myslením , máte chuť na sebe pracovať, rozvíjať sa a posúvať hranice vlastného prežívania, správania sa, zvládania náročných situácii a dosahovania svojich cieľov, navštívte  náš E-SHOP s jedinečnými inšpirujúcimi elektronickými, motivačnými a relaxačnými knihami a službami na: https://www.bohatstvomysle.com/kategoria-produktu/naucne/.

Prajem Vám príjemnú pohodu a relax.

Silvia Macháčková

www.bohatstvomysle.com

By |2019-12-20T16:22:30+00:00december 20th, 2019|Blog|0 komentárov

Napísať komentár

Naša stránka používa súbory "cookies" pre zlepšenie vášho online zážitku. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť a taktiež nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb Bohatstva Mysle. Zobraziť viac informácií. Rozumiem