Klamaním zavádzame hlavne seba, nie druhých

/Klamaním zavádzame hlavne seba, nie druhých
Sú naše životy tým, čím sa prezentujeme smerom k verejnosti? Sú naše životy také, ako predstierame pred druhými na sociálnych sieťach, v spoločnosti, niekedy aj medzi tými najbližšími? Alebo sú niečím absolútne odlišným od reality, ktorú vytvárame len preto, že sami seba klameme?
To, že mnoho ľudí klame svoje okolie, hovorí nepravdu, žije v nepravde je bežný jav. Taktiež je veľmi častou reakciou, že ak nás niekto oklame, my sa nahneváme, začneme sa trápiť a spustí sa v nás proces seba deštrukcie len preto, že druhý nás oklamal, zachoval sa nečestne. Pritom ten, čo nás klamal sa nami určite netrápi. Netrápi ho to, že nám nepovedal pravdu, urobil niečo, čím nám ublížil, zranil nás. Prečo sa potom trápime my, keď sme nikoho neklamali, len nás niekto oklamal?
Svedomie každého z nás je nastavené veľmi špecifickým a individuálnym spôsobom. Je vykreované spôsobom nášho doterajšieho života a myslením, ktoré sme si zvolili a používame ho. Čím viac je naše svedomie zdeformované, tým menej sa zaoberáme tým, či druhých klameme, aké dôsledky to má na nich. Jednoducho vidíme len seba, to čo chceme my, to, čím a ako sa chceme prezentovať pred druhými, a to za každú cenu.
Skúste si predstaviť moment, v ktorom niekoho oklamete, zradíte ho a ten niekto sa na vás usmeje, poďakuje sa vám a povie vám, že vás má rád, posiela vám lásku a akceptuje takých, akí ste. A vôbec ho nezaujíma, či ho klamete, či nie. V tom momente ostanete aj so svojim klamstvom úplne sami. Ostanete tým človekom, ktorý klamal a druhého vôbec nezranil. Klamal vlastne seba, pretože druhý to vyhodnotil spôsobom, ktorý bol pre neho príjemný, nezraňujúci. To nečestné, nečisté, nepravdivé ostalo iba v človeku, ktorý klamal. A ten človek sa s tým musí nejako vyrovnať.
Práve uvedomelosť a osobnostná vyspelosť z nás robí ľudí, ktorí vedia byť sami k sebe úprimní, kritickí. A pokiaľ som k sebe úprimným, neklamem sa, nepredstieram pred sebou, tak naozaj nemám dôvod predstierať pred druhými. Hlavne v prostredí, kde druhí akceptujú našu osobnosť, naše rozdielnosti, nemenia nás a nepasujú do toho, čoho chcú.
Naozaj vyspelý človek nepotrebuje sám seba klamať, tým pádom nepredstiera ani pred druhými. Vie veci pomenovať, diskutovať o nich, nachádzať riešenia, konsenzus a kooperovať v situáciách, v ktorých je dôležitá vzájomná spolupráca.
Len ťažko niekedy uveríme človeku, ktorý nás raz oklamal. Omnoho ľahšie však prijmeme od druhého kritický fakt, pripomienku, skutočnosť ako to, že sme boli klamaní. Vážte si ľudí, ktorí vedia vyjadrovať to, čo si myslia. Vedia ukázať svoje príjemné, smutné, aj zraniteľné myšlienky. Práve títo ľudia sú k vám úprimní, pretože sú úprimní sami pred sebou. Nemajú potrebu klamať seba, ani druhých.
Veľakrát sa urážame, keď nám niekto priamo a racionálne povie svoj názor. A menej nás urazí, ak nás niekto klamal, lebo sme možno o tom ani nevedeli. Znamená to však, že nie sme ochotní prijímať pravdy a názory druhého, keď sa urazíme, nediskutujeme, odídeme.
Buďte úprimní v prvom rade k sebe. Iba to stačí, aby ste boli úprimnými aj pred ostatnými.
Pokiaľ niekto nevie akceptovať vašu úprimnosť, pravdovravnosť, nie je vo vašich silách s tým niečo urobiť. Vy ste vašou pravdou, vašimi názormi a vy si za ne zodpovedáte. Či v dobrom, alebo v zlom. Čím častejšie klameme, prestávame sa v sebe orientovať. Prestávame rozoznávať, čo je vlastne pre nás správne, čo nie. Sieť klamstiev nie je úprimná a ak je naozaj veľká, sami sa do nej zamotáme a obalíme ňou. Ostaneme v nej a neuvidíme čistú realitu bez toho, že by sme do nej nevniesli vlastné klamstvo.
Čo niektorých ženie k tomu, že majú potrebu predstierať pred druhými svoj absolútne perfektný, dokonalý život, pričom ich realita je niekedy úplne odlišná? Prečo ľudia radšej navodzujú pocit príjemnosti pred druhými, ako keby povedali, že práve v tomto okamihu sa necítia úplne príjemne, niečo ich trápi, niekto ich zranil?
Len ťažko sa dá pomôcť človeku, ktorý ani sám pred sebou nevie povedať nahlas pravdu. Pokiaľ nevyslovíme pravdu, dovtedy uvidíme iba lož. A pokiaľ vidíme lož, nemôžeme sa dopátrať k pravde. Práve sebareflexia, či kritické myslenie, hlavne voči sebe, nám pomôžu dostať sa zo sieti vlastným klamstiev. Naučiť sa naslúchať svojmu vnútru, požiadavkám, zmyslu a postupne sa tak v reáli správať. Je nepredstaviteľné, ak niekto druhých klame, že seba neklame. Už v momente klamania je klamstvo prioritne sústredené a vymyslené v danom človeku. V jeho mysli, energii, emóciách, prežívaní, v správaní sa, v konaní.
Len ten človek, ktorý klame sa prioritne vnútorne musí vysporiadať s klamstvom. Či už v rovine vnútornej, alebo vonkajšej.
Zapamätajte si:
Ak chcete niečo povedať, povedzte to.
Ak chcete niečo urobiť, urobte to.
Ak chcete niekoho o niečo požiadať, požiadajte ho.
Ak sa neviete s niečím stotožniť, povedzte to, pomenujte to.
Ak vás niečo trápi, nahlas to vyslovte.
Ak sa necítite niekde príjemne, nebojte sa o tom rozprávať.
Jednoducho všetko, čo by vám malo narušiť svoj vnútorný kľud, pohodu, určite stojí za to, aby ste to dali zo seba von a pomenovali to pravým menom. Uvedomelý človek sa neurazí a určite pochopí to, že máte iné názory, iný náhľad, iné požiadavky, iné cítenie, vnímanie. Možno nie hneď, ale za krátky čas určite áno.
Vždy máme na výber. Buď pôjdeme sami proti sebe, alebo budeme k sebe úprimní, povieme pravdu a necháme to na vyšší princíp dobra a lásky, ako bude naša pravda prijatá.
Pokiaľ nemôžete povedať pravdu, niečo nie je v poriadku. Či už s vami, alebo s okolím, v ktorom sa pohybujete. Prehodnoťte si, či vám stojí za to zmeniť okolie a prostredie, v ktorom cítite, že povedať pravdu znamená uškodiť sebe, druhým, či blízkym, alebo byť sám voči sebe čistým, úprimným aj za cenu straty ľudí, či zmeny prostredia.
Čím viac budeme klamať samých seba, tým menej si vážime seba, svoj život. Jednoducho, buď budeme vnútorne spokojnými pretože nemáme dôvod sami pred sebou niečo skrývať, alebo budeme uspokojovať druhých len preto, aby sme upokojili ich, či situáciu.
Autor: PhDr. Silvia Macháčková
POZRITE SI VIDEO

Ak vás zaujíma téma osobnostného rozvoja a práce s myslením , máte chuť na sebe pracovať, rozvíjať sa a posúvať hranice vlastného prežívania, správania sa, zvládania náročných situácii  a dosahovania svojich cieľov, navštívte  náš E-SHOP s jedinečnými inšpirujúcimi elektronickými, motivačnými a relaxačnými knihami a službami na: https://www.bohatstvomysle.com/kategoria-produktu/naucne/.

Prajem Vám príjemnú pohodu a relax.

Silvia Macháčková

www.bohatstvomysle.com

By |2020-01-28T12:05:09+00:00január 28th, 2020|Blog|1 komentár

Jeden komentár

  1. Pavol Janda február 12, 2020 v 12:46 pm - Odpovedať

    Super !

Napísať komentár

Naša stránka používa súbory "cookies" pre zlepšenie vášho online zážitku. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť a taktiež nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb Bohatstva Mysle. Zobraziť viac informácií. Rozumiem