Naše reakcie v tých najkritickejších situáciách, prezradia o nás najviac

/Naše reakcie v tých najkritickejších situáciách, prezradia o nás najviac

Spôsob nášho správania sa v tých najnáročnejších situáciách, vypovie o nás najviac. Práve záťažové a psychicky náročné situácie, nielenže preveria našu pripravenosť v oblasti práce s myslením, ale odhalia náš najskrytejší charakter. Častokrát nemusí byť situácia ani tak vypätá a naša reakcia už nie je adekvátna, ako reakcia počas bežných situácii. Buď sa správame prehnane podráždene, agresívne a útočne, alebo naopak ustráchano, preľaknuto, a zastrašene. V každom prípade, naše reakcie v iných, ako bežných situáciách prezradia o našom vnútornom prežívaní veľmi veľa.

Vzhľadom k tomu, že nie sme dopredu pripravení na nečakanú situáciu, naše správanie, konanie, či iná reakcia z nás vybehne presne v takej podobe, v akej v nás driemala. Prvá reakcia v náročnejšej situácii vypovie o našom vnútornom ovládaní sa, hodnotách, presvedčení, slovnej zásobe, postoja k danej situácii. Prezradí o nás, ako sa vieme ovládať, aké emócie sú našou dominantnou charakteristikou, a ako sa vieme vysporiadavať sami so sebou.

Práve situácie, ktoré sú neštandardné a navyše nás prekvapia nepripravených, sú tie najúčinnejšie k tomu, aby sme zistili, čo všetko sa v nás ešte skrýva. Čo všetko sa o sebe dozvieme počas našej reakcie na situáciu. Čo náš prejav a reakcia o nás prezradí.

Niekto možno bude namietať, že v neštandardnej situácii sa správame neštandardne. Áno, správame sa častokrát neštandardne z dôvodu neovládania si svojho myslenia, myšlienok a následne ich vplyvu na naše reakcie. Ale, tieto reakcie vychádzajú z nás, z nášho najhlbšieho vnútra. Sú to naše reakcie, ktoré sú ukryté v hĺbke nášho nevedomia a pri prvej možnej kritickej situácii sa prejavia navonok. Niekedy sme sami zo seba prekvapení, ako reagujeme v niektorých situáciách neštandardne. Častokrát naše správanie presahuje rámec normálneho správania. Sme agresívni, vzťahovační, panikárime, nadávame a ubližujeme nielen sebe, ale aj svojim najbližším.

Nech sú naše reakcie akékoľvek, iba ťažko sa dajú následne stiahnuť späť. Akákoľvek reakcia, ktorá z nás počas vypätých situácii vychádza, nie je ospravedlňujúca. Je to náš prejav, naša reakcia a nesieme za ňu absolútnu zodpovednosť.

Je veľmi jednoduché skonštatovať, či vyhovoriť sa na situáciu, či okolnosti. Práve individuálna práca na sebe, na svojom ovládaní sa, vnútornom prehlbovaní a posúvania hraníc svojho myslenia, k z vládaniu náročných situácii, by malo byť neoddeliteľnou súčasťou našich životov.

Každá negatívna reakcia vo vypätej situácii nám naznačuje, že máme na sebe ešte pracovať.

Človek je tvor mysliaci, kultúrny a inteligentný a nie je dôvod na ospravedlnenie opakovaných neprimeraných negatívnych reakcií zo strany jednotlivcov. Naše vonkajšie správanie a komunikácia sú našou hlavnou charakteristikou, ktorá sa nedá prehliadnuť.

Čím sme na seba prísnejší, viac pracujeme na vlastnom osobnostnom rozvoji a učíme sa mať v prvom rade kontrolu a moc sami nad sebou, tým sú naše vonkajšie reakcie vyrovnanejšie a zodpovedajú vyspelosti našej emocionálnej úrovni.

Autor: Silvia Macháčková

Prečítajte si jedinečnú e-knihu Manuál efektívneho myslenia, s pracovným zošitom ktorá Vás krok za krokom naučí ako môžete efektívne využívať vlastné myslenie k čomukoľvek, čo prehĺbi váš osobnostný rozvoj a zvýši kvalitu života.

Kúpiť e-knihu a bližšie info o e-knihe si môžete na: https://www.bohatstvomysle.com/e-booky/manual-efektivneho-myslenia/ .

https://www.bohatstvomysle.com/e-booky/manual-efektivneho-myslenia/

Ak vás zaujíma téma osobnostného rozvoja a práce s myslením , máte chuť na sebe pracovať, rozvíjať sa a dosahovať vlastné ciele, navštívte  náš E-SHOP s jedinečnými inšpirujúcimi elektronickými, motivačnými a relaxačnými knihami a službami na: https://www.bohatstvomysle.com/kategoria-produktu/naucne/.

Investícia do vlastného myslenia je najtrvalejšou a najosobnejšou investíciou v našom živote.

Iba zmenou svojho myslenia zmeníme to, čo zmeniť potrebujeme.

Nikto za nás nezmení nič, pokiaľ to sami nebudeme chcieť.

Prajem Vám príjemnú pohodu a relax.

Silvia Macháčková

www.bohatstvomysle.com

By |2017-03-07T18:17:10+00:007 marca, 2017|Blog|0 komentárov

Napísať komentár

Naša stránka používa súbory "cookies" pre zlepšenie vášho online zážitku. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť a taktiež nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb Bohatstva Mysle. Zobraziť viac informácií. Rozumiem