Nekritizujte druhých, neviete, či je práve váš pohľad pre nich ten správny

/Nekritizujte druhých, neviete, či je práve váš pohľad pre nich ten správny

Ľahko je kritizovať, naprávať druhých, poukazovať na ich chyby, nedostatky. Ťažšie je učiť samých seba, kriticky a pravdivo k sebe pristupovať a vedieť si priznať, ak niečo urobíme nesprávne. Ako však môžeme vhodne poradiť druhým, keď nevieme byť kritickí k sebe? Ako nás môžu druhí akceptovať, keď náš život odráža niečo celkom iné ako hovoríme, či radíme druhým?

Ako sa hovorí: „Každý z nás by sme si mali v prvom rade pozerať do svojho vlastného hrnca“. Nie sa starať o hrniec druhého a ten náš zatiaľ vykypí. Odkiaľ berieme právo starať sa do druhých, keď nás druhí o to nežiadali? Svojim spôsobom je to opovážlivosť, netaktnosť, drzosť. Nikto nemá právo posudzovať nás, náš život, vznášať na našu hlavu kritiku, keď nežije náš život a nežiadali sme ho o to, aby nás hodnotil. Ak to niekto napriek tomu robí, je to prejav jeho vnútornej nespokojnosti s niečím.

Nekritizujte druhých, neviete, či je váš pohľad pre nich ten správny.

Akákoľvek dobre mienená kritika bez vyžiadania si povolenia zo strany druhého, vzíde nazmar. Nikomu z nás sa nepáči, keď nás druhí nevyžiadane kritizujú. Každý z nás veríme tomu, že väčšinou robíme všetko najlepšie, ako vieme a preto nie je priestor na kritiku. Ak nám aj niečo nevyjde tak, ako sme to predpokladali, nehľadáme prioritne chybu v sebe, ale okolo seba. Práve to je dôvod, prečo zle znášame kritiku. Pretože sme naozaj presvedčení, že náš pohľad uvažovania je ten správny. Minimálne pre nás je správny. A je to naozaj pravda.

Každý normálne zmýšľajúci človek, by mal mať pod kontrolou svoje správanie a všetko, čo vykonáva. A ak niečo vykonávame, asi to nie je niečo, čo nám naša myseľ nepovoľuje. Väčšinu našich skutkov robíme dobrovoľne a preto, že sme sa v konečnom dôsledku pre nich rozhodli sami. A taktiež si za nich sami zodpovedáme.

Nikdy bez vyžiadania druhého, druhého nekritizujte. Vyvoláte hádku, konflikt, nesympatie a hlavne neviete, či je práve váš prístup ten správny. Môžete mať názor, môžete si ho povedať vo vlastnom mene, ale nikdy nie na úkor potlačenia názoru druhého. To sa len málokomu bude páčiť.

Každý z nás máme svoj vysoko individuálny pohľad a názor na život, tak prečo by sme si ho mali nechať niekým vziať, či potlačiť. Prečo by sme sa mali riadiť rozumom iných, keď máme svoj vlastný. Načo nám je svoj vlastný rozum, myseľ, keď by sme neustále počúvali a riadili sa mysľami druhých?

Nekritizujte druhých, buďte pre druhých tým najzaujímavejším a najinšpirujúcejším životným príkladom. Nebojte sa byť takí, pre akých ste na tomto svete predurčení.

Autor: PhDr. Silvia Macháčková

Jedinečná e-kniha, kniha Bohatstvo mysle, Vám odhalí nevyčerpateľný zdroj nášho vnútorného bohatstva, ktoré častokrát nevyužívame práve z dôvodu, že o ňom nevieme. Kúpiť e-knihu a bližšie info o e-knihe, knihe si môžete na: https://www.bohatstvomysle.com/e-booky/bohatstvo-mysle/.

Ak vás zaujíma téma osobnostného rozvoja a práce s myslením , máte chuť na sebe pracovať, rozvíjať sa a posúvať hranice vlastného prežívania, správania sa, zvládania náročných situácii  a dosahovania svojich cieľov, navštívte  náš E-SHOP s jedinečnými inšpirujúcimi elektronickými, motivačnými a relaxačnými knihami a službami na: https://www.bohatstvomysle.com/kategoria-produktu/naucne/.

Prajem Vám príjemnú pohodu a relax.

Silvia Macháčková

www.bohatstvomysle.com

By |2020-01-14T18:55:20+00:00január 14th, 2020|Blog|0 komentárov

Napísať komentár

Naša stránka používa súbory "cookies" pre zlepšenie vášho online zážitku. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť a taktiež nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb Bohatstva Mysle. Zobraziť viac informácií. Rozumiem