Nemeňte seba, skrz druhých

/Nemeňte seba, skrz druhých

Čím viac sa prispôsobujeme, tým výraznejšie strácame na svojej originalite. Čím viac sa necháme druhými meniť a pretvárať, tým viac potláčame samých seba. Cesta zmeny skrz druhých vedie do našej vlastnej záhuby.

Častou otázkou, s ktorou sa u ľudí stretávam je, či sa mám meniť, keď druhý odo mňa požaduje zmenu? Či je vhodné, aby som pristúpila na také rozhodnutie, ktoré požaduje odo mňa druhý, ale ja to tak necítim? Mojou jednoznačnou odpoveďou, formovanou hlavne životnými skúsenosťami je: Nikdy nerobte nič, čo tak vnútorne necítite urobiť. Ak vám na druhom záleží, situáciu ďalej riešte a pýtajte sa samých seba, prečo to cítite vy tak a druhý ináč. Nepristupujte však na žiadnu zmenu spôsobom, v ktorom by ste sa vy sami necítili príjemne. Nerobte nič, čo vám vnútorná intuícia radí, že to robiť nemáte. Diskutuje a dožadujte sa odpovede, prečo sa máte meniť, prečo máte plniť a vykonávať to, čo chce od vás druhý, keď pre vás to nie je príjemné?

Zapamätajte si jedno:
Ak na vás niekto tlačí, prílišne nalieha, niečo za tým je, niečo maskuje, niečo potrebuje silou mocou zmeniť pre seba, svoj prospech. Ak vám nenecháva niekto priestor na vlastné sebavyjadrenie, byť takým, akým ste, odoberá vás o možnosť vlastnej voľby. Odoberá vám status vlastnej osobnosti a pretláča dominanciu svojej osobnosti. Ak sa prispôsobíte aj keď to tak necítite, stane sa pravidelnosťou, že daná osoba bude na vás kedykoľvek tlačiť vo svojich požiadavkách.

Čím je človek osobnostne slabším jedincom, tým viac nechá na sebe drevo kálať.

Zo svojich skúsenosti môžem naozaj povedať, že čím viac a sofistikovane na vás niekto tlačí, tým väčší podvod, faloš, neúprimnosť sa za daným človekom, či situáciou skrýva. Stačí poriadne vnímať svoje vnútro a byť obozretným v situáciách, keď vám druhí nenechávajú príliš dlhý priestor na vlastné rozhodovanie sa.

Ak vám druhý neumožní byť takým, aký ste, aký chcete byť otočte sa a nechajte ho tak. Častokrát práve vtedy uvidíte nepríjemnú reakciu zo strany druhého. Nedostal to, čo chcel, tak začne byť agresívny, pomstychtivý, nepríjemný. Existuje mnoho situácii, kedy nad nami víťazí strach. Strach urobiť niečo iné, ako sa od nás vyžaduje. Strach pred iným názorom, represiou, stíhaním, či psychickým terorom.

Čím je náš strach väčší, tým viac sa podriaďujeme druhým. Nie preto, že chceme, ale preto, lebo sa bojíme.

Bojíme sa, pretože niekde v podvedomí vieme a cítime presne, čo bude nasledovať. V konečnom dôsledku nás naše podvedomie upozorňuje na to, že daný človek s nami nejedná fér. Ak mu odkryjeme karty, často takýto človek zmení taktiku na sofistikovanejšiu a prispôsobí sa novým podmienkam. Moja jednoznačná odpoveď znie: Nikdy sa nemeňte skrz druhých. Iba vtedy, ak by vám mala zmena pozitívne prospieť, posunúť vás k tomu, čo chcete a dostať sa na cestu, ktorou chcete kráčať a je pre vás príjemná a prirodzená. Nikdy sa nemeňte skrz druhého, ak nechcete vy sami, ak to tak necítite. Ten, kto vás chce, bude s vami s takými, akých vás spoznal. Ak sa následne zmeníte, zmeníte sa pod prirodzeným pozitívnym vzorom druhej osoby, ale nie nátlakovým a inak nevhodným spôsobom zo strany druhého.

V každej situácii sa snažte byť tým, čím ste. Aby si druhí zvykli na vás, že ste prirodzený a na nič sa nehráte. Že sa nemienite meniť a podliehať situáciám, okolnostiam, ľuďom. Práve vaše silné a zdravé ego, osobnosť, charakterizuje vašu vnútornú istotu, stabilitu. Nie neustálu premenlivosť podľa okolnosti, či ľudí s ktorými sa nachádzate.

Ak nie ste čitateľní pre druhých, len ťažko môžete byť čitateľní pre seba.

Čím častejšie sa meníte len preto, že to druhí od vás vyžadujú, tým hlbšie sa v sebe strácate. Prestávate si vážiť seba, svoje prednosti, dokonalosti a potláčate to, čo je pre vás najprirodzenejšie. Potláčate svoje chute, postoje, názory, zmýšľanie, čím sa postupne otupujete.  Stávate sa apatickými, ľahostajnými, frustrovanými, vyčerpanými. V závere dňa sa cítite k ničomu a v závere života si s istotou poviete, že takto ste žiť nechceli. Nechceli ste byť iným človekom, inou osobnosťou, ako svojou vlastnou, ale neurobili ste to.

Neprispôsobujte sa skrz druhých ani vtedy, kedy by vám na druhých záležalo. Ak chcete zmenu vykonať, vykonajte ju preto, že to tak chcete. Ináč by vaša zmena nebola úprimná a trvalá. Bolo by to klamstvo voči druhému. Bola by zmenou skrz druhého, nie vašou vlastnou. A takáto zmena dlho nevydrží. Čím častejšie sa nechávame druhými meniť, tým výraznejšie ustupujeme vzad. Miesto napredovania sa posúvame naspäť, stagnujeme. Kým druhí si nás tvarujú tak, ako im to vyhovuje. Ak prestaneme zapadať do ich životného, či momentálneho kontextu, tak nás pustia preč a nájdu si inú obeť.

Buďte v každej situácii tým, čím ste, čím sa cítite byť a hlavne, čím chcete byť.

Ukážte druhým svoju originálnu tvár, nie masku, za ktorú sa schovávate. Schovávate sa hlavne pred sebou a ustupujete pred druhými. Aký význam má toto schovávanie oproti krátkosti a vzácnosti vášho života? Aký význam má prispôsobovať sa neustále druhým a nežiť život podľa svojich predstáv, voči krátkosti a nenahraditeľnosti života?

Ak vás niekto bude do niečoho tlačiť, vždy sa sami seba spýtajte, čo z toho máte vy, čo druhý? Ustúpte až vtedy, ak by vaša zmena mala byť pre vás priaznivá, čestná, posúvajúca vpred. Ak nie, jednoducho neustúpte. Radšej ostaňte tým čím ste, akoby ste mali neustále kráčať v pätách a v područí druhých. Nikdy by ste neboli prví, pretože dobrovoľne by ste sa stavali za druhých. Ak sa chcú druhí zmeniť, nech sa menia, ale nech násilne, manipulatívne nemenia vás.

Ubrániť sa však zvládnete iba vtedy, ak ste vnútorne pevnými, viete čo chcete a to robíte a to, čo nechcete, nikdy neurobíte.

Ak raz urobíme to, čo sme nechceli, môžeme na to veľmi doplatiť. A vyhovárať sa, že sme niečo urobili len preto, že nás druhý do toho tlačil je neakceptovateľné. Pred zákonom, ale hlavne pred sebou si zodpovedáme každý sám za seba. Výhovorky typu, to nie ja, to druhý patria do úst deťom, nie dospelým. Radšej buďte takí, akí ste a ostaňte originálmi, ako budete otrokmi, či kópiami neustálych požiadaviek zo strany druhých.

Autor: PhDr. Silvia Macháčková

POZRIEŤ SI VIDEO

NEZABUDNITE, ŽE SME TU VŽDY PRE VÁS

osobne, on-line, telefonicky, cez sociálne siete …

https://www.bohatstvomysle.com/privatna-zona/

Ak máte akýkoľvek problém, niečo Vás trápi, alebo Vás zaujíma téma osobnostného rozvoja a práce s myslením , máte chuť na sebe pracovať, rozvíjať sa a posúvať hranice vlastného prežívania, správania sa, zvládania náročných situácii a dosahovania svojich cieľov, navštívte náš E-SHOP s jedinečnými inšpirujúcimi elektronickými, motivačnými a relaxačnými knihami a službami na: https://www.bohatstvomysle.com/kategoria-produktu/naucne/.

Prajem Vám príjemnú pohodu a relax.

Silvia Macháčková

www.bohatstvomysle.com

By |2020-07-02T18:11:03+00:00júl 2nd, 2020|Blog|0 komentárov

Napísať komentár

Naša stránka používa súbory "cookies" pre zlepšenie vášho online zážitku. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť a taktiež nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb Bohatstva Mysle. Zobraziť viac informácií. Rozumiem