Nenechajte sa ničiť druhými

/Nenechajte sa ničiť druhými

Ako často ste rozladení práve skrz druhých? Ako často riešite spory s druhými? Majú druhí nad vami väčšiu moc, ako ju máte sami nad sebou? Možno sa vám už niekedy stalo, že ste sa cítili veľmi príjemne až do momentu, v ktorom ste sa stretli s určitým človekom, prípadne aj s viacerými ľuďmi a odrazu vaša nálada začala klesať. Začali ste byť z daných ľudí, či človeka vyčerpaní, pociťovali ste únavu, hnev, strach, úzkosť až absolútnu slabosť a psychickú vyčerpanosť. Pritom ste pred stretnutím disponovali veľmi dobrou náladou.

Je možné, že nás ničí prítomnosť druhých? Je možné, že niektorí ľudia na našu psychiku nevplývajú dobre? Áno, určite to možné je. Koho je to však chyba? Naša, či tých druhých? Pokiaľ sme mysľou a osobnosťou silní, mali by sme byť predsa odolní. Mali by sme sa vedieť ubrániť akýmkoľvek psychickým útokom zo strany druhých.

Keď nadobudneme pocit, že nás druhí ničia, takpovediac sa ničíme sami. Ničíme sa sami, vlastnými myšlienkami, vlastným prístupom a častokrát práve tým, že nič so situáciou neurobíme. Jednoducho skonštatujeme, že sa trápime pre druhých, ale nič viac s tým neurobíme. Čo však v takom prípade, keď človek, ktorý nás psychicky ničí je človekom pre nás tým najbližším? Čo v prípade, ak máme z danej osoby strach, obavy, prípadne nemáme praktického úniku od takejto osoby odísť? Nech by sme urobili čokoľvek, prvoradé je uvedomiť si fakt, že daná osoba na nás nepôsobí práve najpríjemnejšie. Cítime z jej strany psychický nátlak, vyčerpanie, strach, chaos, negativitu, či agresivitu. Uvedomením si daného stavu je dôležité prestať sa báť. Je dôležité začať racionálne rozmýšľať, nie emotívne. Ak máme možnosť od takejto osoby odísť, určite je to jedno z najvhodnejších riešení. Ak nie, zoberte všetku svoju vnútornú silu do hrsti a začnite si veriť. Začnite veriť sebe, svojim schopnostiam, vedomostiam a pretrhnite emocionálnu a psychickú závislosť na danom človeku. Prestaňte sa daného človeka báť. Prestaňte byť na daného človeka akýmkoľvek spôsobom fixovaní a viazaní. Osamostatnite sa ako po finančnej stránke, tak po citovej a sociálnej.

Čím väčšou vnútornou silou a slobodou budete disponovať, tým výraznejšie sebavedomie a vieru v seba začnete pociťovať.

Prestanete vnímať týrajúcu osobu ako niekoho s nadľudskými schopnosťami, ale začnete si uvedomovať slabosť, jednoduchosť a zbabelosť zo strany druhého. Iba človek, ktorý je vnútorne extrémne slabý, zúfalý, zbabelý, sa uchýli k tomu, aby parazitoval na druhých. Človek, ktorý si verí, má sám seba rád, je šťastný, nemá najmenší dôvod robiť druhým zle.

Zapamätajte si: Iba ten vás môže psychicky ničiť, komu to umožníte.

Ak ste to už niekomu umožnili znamená to, že ste boli vnútorne zraniteľní. Prežívali ste strach, úzkosť, nepriaznivé obdobie, bolesť. Jednoducho ste sa dostali do slepej uličky a natrafili ste na človeka, ktorý to zneužil.

Poďme si povedať zopár varovných signálov, ktoré nás upozornia, že sa nachádzame s ľuďmi, či človekom, ktorý nás psychicky ničí.

1. Pokiaľ nás niekto neustále kritizuje, zhadzuje pred druhými, robí si z nás posmešky, nie je všetko v poriadku.
2. Slovne nás uráža, napáda nás vulgarizmami, zvyšuje na nás hlas.
3. Psychicky nás deptá, následne sa ospravedlňuje. Tieto situácie pravidelne strieda.
4. Správa sa k nám ako k malému dieťaťu. Poučuje nás, mentoruje, vyvyšuje sa nad nami a nikdy nedáva za pravdu nám, iba sebe, či druhým.
5. Z určitého dôvodu sa necítite príjemne v prítomnosti daného človeka. Je vám nevoľno, teplo, cítite napätie, tlak, nepríjemnú energiu.

Pokiaľ sa ocitnete s človekom, ktorý sa k vám takto správa a vy pociťujete nekomfort, ihneď reagujte. Nenechajte situáciu zájsť do štádia, v ktorom bude pre vás náročné vycúvať. Nespoliehajte sa na to, že daný človek sa zmení. Psychické týranie zo strany druhého je prejavom osobnostnej črty, či charakteru človeka a len ťažko s tým vy niečo urobíte. Hlavne nepristúpte na hru daného človeka. Človek, ktorý vás psychicky týra má tendenciu hrať s vami hru na cukor a bič, kedy strieda momenty milosti, pohody, s momentami napätia, stresu, násilia. Pokiaľ by daný človek bol na vás neustále iba nepríjemný, len ťažko by ste vedeli dlhodobo odolávať. Práve striedanie dobrých a príjemných chvíľ s psychicky vypätými, postupne danému človeku zabezpečí vašu citovú spútanosť s jeho osobou.

Stanovte si okamih, v ktorom sa skalopevne rozhodnete pre zmenu. Rozhodnite sa pevne a presvedčivo, či s daným človekom chcete tráviť vaše chvíle života. Ak nie, neváhajte ani na chvíľu. Práve vaše vnútorné rozhodnutie začne aktivovať vo vás silu, chuť a vieru v to, že sa vymaníte spod psychickej nadvlády takéhoto človeka. Ak nemáte kam odísť, máte možnosť zmeniť svoj prístup k danému človeku. Máte možnosť sami v sebe uzatvoriť akékoľvek citové putá s daným človekom a brať ho ako človeka, s ktorým vás nič emocionálne neviaže.

Pokiaľ sa vaše myšlienky odpútajú od danej osoby, prestávate cítiť bolesť, trápenie, či psychické týranie od daného človeka. Jednoducho ak danú osobu vylúčite zo svojej mysle po citovej stránke, prestáva vám spôsobovať bolesť. Ostane vám k danému človeku chlad, prázdne miesto, tma, ktoré postupne zaplníte niečím a niekým príjemným.

Nenechajte sa psychicky ničiť druhými. Majte radi samých seba a berte na seba ohľad. Nedovoľte, aby niekto druhý mal na vás väčší dosah, ako ho máte vy, sami. Budujte si silnú, pevnú a stabilnú osobnosť, do ktorej vám neprejde žiadny psychický manipulátor.

Autor: PhDr. Silvia Macháčková

POZRIEŤ SI VIDEO

Ak vás zaujíma téma osobnostného rozvoja a práce s myslením , máte chuť na sebe pracovať, rozvíjať sa a posúvať hranice vlastného prežívania, správania sa, zvládania náročných situácii a dosahovania svojich cieľov, navštívte  náš E-SHOP s jedinečnými inšpirujúcimi elektronickými, motivačnými a relaxačnými knihami a službami na: https://www.bohatstvomysle.com/kategoria-produktu/naucne/.

Prajem Vám príjemnú pohodu a relax.

Silvia Macháčková

www.bohatstvomysle.com

By |2020-02-29T11:17:51+00:00február 29th, 2020|Blog|1 komentár

Jeden komentár

  1. Chrissa marec 2, 2020 v 7:38 pm - Odpovedať

    Keď práve dosiahnuť to, aby nás žiaden psychický manipulátor psychicky neničil,aby nevnikol do našich životov, je pre niektoré ženy dosiahnuť takmer nemožné. Sama mám s tým skúsenosť, tak nenápadne sa vkradol do môjho života ničiteľ a dokázal v ňom urobiť taký neporiadok, že sa ani po 12 rokoch nedokážem z toho úplne spamätať. Ale dokázala som od takého človeka odísť, osamostatniť sa a citovo odpútať. Zisťujem, že príčina, prečo som dovolila takému človeku ničiť mi život, pramení z detstva a z toho, ako sa ku mne správali rodičia, že matka bola manipulátorka a citovo ma vydierala a otec bol dominantný a bez citu. Takmer vždy som si vyberala typy mužov, ktorí ma podobne psychicky trápili. Teraz som sama a pri poslednom pokuse o nájdenie partnera som zase narazila na partnera, ktorý mi psychicky ubližoval. Neviem z týchto vzorcov vystúpiť, resp. neviem, či s inými partnermi neviem vytvoriť pár. Nemám to tak nastavené v hlave 🙁

Napísať komentár

Naša stránka používa súbory "cookies" pre zlepšenie vášho online zážitku. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť a taktiež nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb Bohatstva Mysle. Zobraziť viac informácií. Rozumiem