Nenechajte sa premôcť smútkom

/Nenechajte sa premôcť smútkom
Cítite sa nepríjemne. Cítite sa smutne. Cítite sa zúfalo, bezradne, nahnevane. Uvedomujete si však, že tento stav nie je pre vás vhodný. Nie je pre vás ten prirodzený, príjemný a pozitívne naladený. Neviete však, čo robiť, ako sa opäť dostať do príjemného módu aj v situácii, ktorá nie je príjemná? Napriek tomu to veľmi chcete.
Každý deň nezažívame len príjemné situácie. Každý deň prežijeme veľké množstvo okamihov, ktoré v nás vyvolávajú rôzne emocionálne rozpoloženia. Príjemné okamihy v nás vyvolávajú príjemné pocity, dojmy a najradšej by sme si priali, aby sa ich prežívanie nikdy neskončilo. Nepríjemné situácie v nás vyvolávajú smútok, strach, obavy, bolesť, neistotu, nervozitu. Nikto z nás si dobrovoľne tieto okamihy nevyberá, napriek tomu sa s nimi stretávame.
Ako sa dá predísť nepríjemným pocitom? Ako zmierniť svoju vnútornú bolesť, strach, trápenie? Je to vôbec možné?
Nenechajte sa premôcť smútkom. Nikdy neumožnite na dlhší čas, aby vašu myseľ zastrel smútok, nech už pochádza z naozaj nepríjemnej a smutnej situácie.
Práve vnímanie, prijímanie a spracovávanie nepríjemnej situácie nám môže otvoriť aj iné cesty prežívania, ako tie smutné, bolestivé. Nepoddávajte sa vlastným myšlienkam, práve ktoré sú zodpovedné za to, že vás premohol smútok. Ubráňte sami seba pred vlastnými myšlienkami. Prestaňte mať myseľ vyťaženú smútkom na základe toho, že vám ju živia vaše myšlienky, úvahy, dojmy. Možno sú naozaj pravdivé a odôvodnené byť smutným, ale trápenie vám nepomôže.
Spomeňte si na akýkoľvek krásny okamih, ktorý sa udial, prípadne sa môže v budúcnosti udiať. Urobte so svojou mysľou čokoľvek, aby ste z nej vyhnali smútok. Nedovoľte, aby sa smútok usídlil vo vašej mysli a následne sa v nej rozťahoval a udomácnil. Dlhodobý smútok nás postupne zničí. Schátra naša duša, postupne telo. Nech máte dôvod pre smútok akýkoľvek pravdivý a opodstatnený, myslite na seba.
Povedzte si, čo získate smútkom a čo by ste získali opätovným rozžiareným úsmevom, pocitom tepla, lásky, harmónie.
Určite získate ďaleko viac, aj keď sa vám možno do toho nechce. Inak, ako vedomým príkazom, riadením a uskutočňovaním sa do pozitívneho stavu nedostanete. Zapamätajte si, že iba vy ste strojcom nálad, pocitov, emócii, ktoré sa vo vašej mysli odohrávajú. Iba vy môžete zmeniť frekvenciu vysielania vašich myšlienok z nepríjemných na príjemné. Iba vy ste jedinou osobou, ktorá keď sa rozhodne pre zmenu postoja, túto zmenu môže aj uskutočniť. A inak, ako cieleným uskutočnením zmeny myslenia zo smútku na príjemnejší stav sa nám nepodarí.
Neprepadajte smútku len preto, že by ste mali. Neprepadajte pocitom, či dojmom zo situácii len preto, že nie sú také, aké by ste si priali. Skúste sa na každú životnú situáciu pozrieť očami dôležitosti a nájdenia pozitívneho zmyslu pre vás.
Skúste hľadieť na situácie nie ako náhodné, ale ako presne dané. Dané z dôvodu, ktorý vás má ochrániť, otvoriť vám oči, neskôr uľahčiť a neskomplikovať život, či zatiahnuť výhybku a presmerovať svoj život iným smerom.
Hlavne sa nebojte. Prestaňte mať strach zo strachu z neznámeho a iného, ako ste očakávali. Robte však všetko naďalej, ako najlepšie viete a prijmite každú situáciu ako dar na novú, pozitívnu zmenu v živote. Aj keby sme chceli nad všetkým stáť, byť nad všetkým v kontrolnej pozícii, či všetko riadiť spôsobom nám prijateľným, to jednoducho nejde. Nejde ovládať všetko a všetkých a tobôž nejde ovládať prírodu, či konanie druhých. Čo však ide je ovládať sám seba, svoj prístup, spôsob myslenia, svoje skutky. To jediné je pre nás možné riadiť a kontrolovať.
Možno sa nám zdá, že to nie je pre nás dostatočné. Možno si myslíme, že chyba je vždy v druhom, či okolo nás. Tento názor je dobré zmeniť. Iba tak môžeme uvidieť a pochopiť skutočnú príčinu všetkého čo sa deje. Iba našim emocionálnym a fyzickým odstupom uvidíme, v čom sme zainteresovaní a sami si spôsobujeme smútok a bolesť, a za čo v podstate vôbec nemôžeme, nezodpovedáme, iba sa to musíme naučiť prijať. Prijať však neznamená trápiť sa.
Prijať akúkoľvek situáciu znamená pochopiť jej zmysel, vyšší odkaz a podiel našej zodpovednosti.
Pokiaľ tieto náležitosti nepochopíme, dovtedy sa budeme trápiť a smútiť. Budete smútiť za niečím, čo malo byť pre vás prirodzené, prijateľné, akceptovateľné preto, že to vzniklo nie vašim pričinením, vinou, ale okolnosťami mimo vás.
Pokiaľ sa nenaučíme prijímať všetky situácie ako nevyhnutné, dovtedy sa nimi budeme viac trápiť, ako je to pre nás únosné. A to našej psychike naozaj neprospeje. Aj keď je to náročné, treba sa vedome premôcť. Vedome si preladiť aktuálny spôsob myslenia na nový, svieži, priateľský a hlavne taký, ktorý vás v živote posunie bližšie k tomu, čo je naozaj dôležité a podstatné pre vás život.
Uvedomte si, čo smútkom získate, čo stratíte. Uvedomte si, či situáciu ľahšie prijmete a zdoláte so smútkom a žiaľom, alebo s racionálnym a triezvym uvažovaním. Predstavte si samých seba, ako sa začnete cítiť, keď všetok smútok odhodíte. Zbavíte sa nielen smútku, ale aj strachu, neistoty, nahnevanosti. Najlepšie sa zbavíte smútku formou náhrady inej emócie. Účinne sa zbavíte smútku, keď túto emóciu nahradíte láskavým prijatím, odpustením, akceptáciou toho, čo sa stalo.
Smútok nahradíte láskou v každom vami vygenerovanom pocite tak, že v konečnom dôsledku vaša láska roztopí akúkoľvek nenávisť.
A tam, kde nie je nenávisť, nie je strach, ani smútok.
Premeňte akúkoľvek formu smútku vo svojej mysli na lásku, pocit odpustenia, šťastia a prijatia situácie. Premeňte svoju myseľ z negatívnej na pozitívnu. Uvedomte si, že v živote je dôležité striedať príjemné s menej príjemným. Nikdy nie dlhodobo a jednostranne len to nepríjemné. V živote je dôležitá zmena, ktorá pôsobí prirodzene, nie kostrbato a spôsobom, pri ktorom narobí brázdy v duši človeka.
A čo dodať na záver?
Neničte sami seba smútkom. Skúste sa na každú situáciu pozrieť aspoň jedným okom pozitívne a prosperujúco pre váš osobnostný rast. Ak ho budete hľadať v každej situácii verte, že ho v nej nájdete.
Autor: PhDr. Silvia Macháčková
POZRIEŤ SI VIDEO

Ak vás zaujíma téma osobnostného rozvoja a práce s myslením , máte chuť na sebe pracovať, rozvíjať sa a posúvať hranice vlastného prežívania, správania sa, zvládania náročných situácii a dosahovania svojich cieľov, navštívte  náš E-SHOP s jedinečnými inšpirujúcimi elektronickými, motivačnými a relaxačnými knihami a službami na: https://www.bohatstvomysle.com/kategoria-produktu/naucne/.

Prajem Vám príjemnú pohodu a relax.

Silvia Macháčková

www.bohatstvomysle.com

By |2020-05-22T16:05:53+00:00máj 22nd, 2020|Blog|0 komentárov

Napísať komentár

Naša stránka používa súbory "cookies" pre zlepšenie vášho online zážitku. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť a taktiež nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb Bohatstva Mysle. Zobraziť viac informácií. Rozumiem