Nerozhodujte za druhých, je to ich zodpovednosť

/Nerozhodujte za druhých, je to ich zodpovednosť

Určite sa každému z nás stalo, že v dobre mienenom úmysle, keď sa na nás druhý obrátil s prosbou o radu, či pomoc, vnorili sme sa do hľadania riešenia, len aby sme druhému vyšli v ústrety. S dobrým úmyslom, s čestným zámerom. A výsledok bol katastrofický. Namiesto pozitívnej spätnej väzby sa nám dostalo nevľúdne slovo, vznik problému, podozrievanie, či iná, negatívne prezentovaná odpoveď. Oľutovali sme, že sme sa nechali zlákať svojim sociálnym cítením, či prosbou zo strany druhého.

Ak zažijeme viackrát podobnú skúsenosť, oplatí sa nám strkať nos do cudzích vecí, alebo sa radšej nezainteresovane prizerať, pritakávať a nechať radu, s rozhodnutím v rukách druhého?

Nerozhodujte za druhých, je to ich zodpovednosť.

Ak nás druhí nežiadajú o pomoc a my im pomôcť chceme, je to našou dobrou vôľou. Ak sa nám však stane, že naša pomoc nepadne na úžitok pre druhého, naozaj nemá význam, aby sme investovali svoju chuť, dobro, čas pre toho, kto to nechce. Ak však niekto od nás žiada pomoc, my mu pomôžeme a on nás následne obviní, mali by sme si uvedomiť, že pomáhať druhým je veľmi zodpovedné, rozporuplné a citlivé.

Môžeme urobiť pre druhého čokoľvek, ale akékoľvek rozhodnutie by sme mali ponechať v rukách druhého. Je dobré poradiť, podoprieť, poľutovať, vypočuť si, ale nie za druhého rozhodovať, tobôž nie konať. Tým, že za každý skutok, aj rozhodnutie si zodpovedáme každý sám, nielen pred zákonom, posledné slovo by malo byť vždy v rukách toho, kto sa rozhoduje. Ak sa aj z toho najlepšieho úmyslu snažíme veci riešiť a organizovať za druhých, môžeme byť často sklamávaní. Nie druhými, ale sebou. Sebou, že sme opäť nevydržali a mali potrebu riešiť niečo, čo bolo v kompetencii druhého.

Nechajte zodpovednosť vždy v rukách toho, ktorého ruky sú za danú zodpovednosť zodpovedné.

Nepreberajte iniciatívu za druhého, nenakladajte si náklad druhého na seba a nečakajte, že vám druhý bude ďakovať. Ak aj pomôžete, buďte pripravení, že nie vždy vaša pomoc vyjde v dobrom. Nie vždy dopadne situácia tak, ako by to druhý očakával a vtedy prídete na rad vy. Vy, ako riešiteľ a pomocník, na ktorého je možnosť zvaliť vinu a zbaviť sa vlastnej zodpovednosti za rozhodnutie. Práve nevedieť prijať zodpovednosť za seba, svoje rozhodnutie je častým javom toho, že vás druhí vyhľadávajú, aby ste za nich rozhodli.

Ak sa na vás niekto obráti o pomoc, o radu, riešenie, skutok, poriadne si zvážte, kto to je, čo od vás chce a aké skúsenosti s daným človekom máte. Ak ste s daným človekom mali niekedy nepríjemnú skúsenosť, určite dajte od pomoci ruky preč.

Pomáhajte, povzbudzujte, prichádzajte s riešeniami, ale nikdy za druhého striktne nerozhodujte a nevykonávajte to, čo má vykonávať druhý.

Autor: PhDr. Silvia Macháčková

Prečítajte si jedinečnú e-knihu Sila a Moc Nášho Myslenia, ktorá Vám pomôže nájsť v sebe nevyčerpateľný zdroj vnútornej sily a energie. Kúpiť e-knihu a bližšie info o e-knihe môžete na: https://www.bohatstvomysle.com/e-booky/sila-a-moc-nasho-myslenia/.

https://www.bohatstvomysle.com/e-booky/sila-a-moc-nasho-myslenia/

NEZABUDNITE, ŽE SME TU VŽDY PRE VÁS

osobne, on-line, telefonicky, cez sociálne siete …

Ak máte akýkoľvek problém, niečo Vás trápi, alebo Vás zaujíma téma osobnostného rozvoja a práce s myslením , máte chuť na sebe pracovať, rozvíjať sa a posúvať hranice vlastného prežívania, správania sa, zvládania náročných situácii a dosahovania svojich cieľov, navštívte náš E-SHOP s jedinečnými inšpirujúcimi elektronickými, motivačnými a relaxačnými knihami a službami na: https://www.bohatstvomysle.com/kategoria-produktu/naucne/.

https://www.bohatstvomysle.com/privatna-zona/

Prajem Vám príjemnú pohodu a relax.

Silvia Macháčková

www.bohatstvomysle.com

By |2020-09-23T19:05:42+00:0023 septembra, 2020|Blog|0 komentárov

Napísať komentár

Naša stránka používa súbory "cookies" pre zlepšenie vášho online zážitku. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť a taktiež nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb Bohatstva Mysle. Zobraziť viac informácií. Rozumiem