Nestrácajte samých seba, v prítomnosti druhých

/Nestrácajte samých seba, v prítomnosti druhých

Človek je tvor sociálny a nie je možné, aby dlhodobo existoval sám. Sám, bez prítomnosti druhých, či užšej prítomnosti jednej osoby, rodiny, blízkych. Zdá sa to tak jednoduché. Myslíme si, že prítomnosť druhých, hlavne tých, ku ktorým cítime viac než náklonnosť bude neustále pre nás príjemná, jednoduchá, nezraňujúca. Však tam, kde je dobre, nie je dôvod, aby sa naša myseľ trápila.

Realita je však taká, že medzi najťažšie životné situácie, s ktorými sa trápime, niekedy aj každý deň, sú práve medziľudské vzťahy, sociálne väzby. Spôsob trápenia, častokrát nespočíva v druhom, ale u toho, ktorý sa trápi. Čím viac sa pre niečo trápime, tým dokonalejšie opúšťame samých seba, svoju vnútornú pohodu, vyrovnanosť, sebavedomie. Trápime sa pre druhých, zatiaľ, čo možno druhí ani nevedia, čo sa v našej mysli odohráva.

Áno, keď ľúbime, máme k niekomu vytvorenú určitú formu citu, sme s ním citovo prepojení. A práve citová prepojenosť je najčastejším dôvodom na trápenia. Je však možné netrápiť sa skrz druhých, nestrácať seba v prítomnosti druhých a ostať úplne v pohode? Poďme sa pozrieť na to, čo robí naša myseľ, psychika v prítomnosti druhej osoby, hlavne vtedy, keď je pre nás daná osoba citovo blízka.

V prítomnosti druhých už nie sme sami. V prítomnosti druhých vnímame všetkými zmyslami už aj druhého. Vnímame, pozorujeme, cítime, ale častokrát si aj domýšľame, o čom druhý uvažuje, čo ho trápi, či je spokojný s nami, v našej prítomnosti a pod. Jednoducho prítomnosť druhých nás nenecháva vnútorne chladnými. Či chceme, či nie, odovzdávame druhému zo seba, kus seba. Je úplne jedno, v akej forme a podobe.

Čím viac zo seba odovzdávame, tým sme zraniteľnejší.

Nenechávame si celú silu, pevnosť, stabilitu, psychickú odolnosť iba pre seba, ale so všetkým, čo je v nás sa delíme. Možno vedome, niekedy nevedome. Čím viac sa náš vnútorný obal otvára, odovzdáva sa druhým, či druhému, tým viac je s druhými citovo prepojený. A práve citové putá sú tie najzraniteľnejšie. Jak pre druhých, tak pre nás.

Nestrácajte samých seba v prítomnosti druhých.

Skúste sa naučiť byť v prítomnosti druhých. mysľou nad citmi. Prežívajte, vychutnávajte si, dajte všetko, čo chcete zo seba druhému, či druhým, ale potom sa opäť vráťte k sebe, ku svojej podstate. Tešte sa z toho, že ste mohli byť druhým niečím prínosom a opäť sa vráťte ku svojej vnútornej sile. Vráťte sa k nej spôsobom, v ktorom si vaša myseľ uvedomí, že dávať druhým, byť s druhými, neznamená druhých vlastniť, či mať od nich očakávania, ktoré očakávame my, nie druhí.

Nestrácajte sa v prítomnosti druhých len preto, že dávate niekomu zo svojich citov, svojho vnútra. Je to krásne, príjemné, prirodzené. Nezabudnite však uzatvoriť vnútorný priestor, aby city, sila, láska, ktorá tam má byť aj pre vás, neunikala.

Dávajte druhým toľko, aby vždy ostalo aj pre vás.

Aby ste neminuli celú vnútornú silu, spolu s citmi iba pre druhých. Znamenalo by to, že strácate seba len preto, že na seba zabúdate. A zabúdať na seba znamená, byť závislým od druhého, mať seba menej rád, strácať postupne sebavedomie, odvahu, silu mysle.

Cíťte sa v prítomnosti druhých tak dobre, ako sa staráte o to, aby sa druhí cítili vo vašej prítomnosti. Dávajte, ale nechávajte si aj pre seba. Ľúbte, ale nezabudnite ľúbiť aj seba. Starajte sa o druhého, ale nezabudnite sa starať aj o seba. Jednoducho, rozložte si všetky sily, schopnosti, emócie voči druhým tak, aby ste nikdy neostali na konci seba samého. Vtedy by ste už nemali silu ponúknuť nič zo seba druhým, ani sebe.

Autor: PhDr. Silvia Macháčková

bohatstvo mysle

Jedinečná e-kniha, kniha 365 Pohodových dní, Vám prináša na každý deň v roku motivujúce články, na základe ktorých sa môžete naučiť pracovať s vlastnou mysľou a prežívaním spôsobom, ktorý vám život uľahčí, spríjemní a hlavne vám dodá vnútornú silu. Kúpiť knihu, e-knihu a bližšie info o e-knihe, knihe si môžete na: https://www.bohatstvomysle.com/e-booky/bohatstvo-mysle/.

https://www.bohatstvomysle.com/privatna-zona/

NEZABUDNITE, ŽE SME TU VŽDY PRE VÁS

osobne, on-line, telefonicky, cez sociálne siete …

Ak máte akýkoľvek problém, niečo Vás trápi, alebo Vás zaujíma téma osobnostného rozvoja a práce s myslením , máte chuť na sebe pracovať, rozvíjať sa a posúvať hranice vlastného prežívania, správania sa, zvládania náročných situácii a dosahovania svojich cieľov, navštívte náš E-SHOP s jedinečnými inšpirujúcimi elektronickými, motivačnými a relaxačnými knihami a službami na: https://www.bohatstvomysle.com/kategoria-produktu/naucne/.

Prajem Vám príjemnú pohodu a relax.

Silvia Macháčková

www.bohatstvomysle.com

By |2020-07-06T15:16:20+00:00júl 6th, 2020|Blog|0 komentárov

Napísať komentár

Naša stránka používa súbory "cookies" pre zlepšenie vášho online zážitku. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť a taktiež nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb Bohatstva Mysle. Zobraziť viac informácií. Rozumiem