Neznepríjemnite si voľné dni druhými

/Neznepríjemnite si voľné dni druhými
Sviatky. Tešíme sa na ne, tešíme sa, že budeme mať zopár voľných dní, ktoré strávime v kruhu svojej rodiny, najbližších, priateľov, či vzdialených známych. Niekto možno aj sám. Čím viac ľudí sa stretne, tým vzniká vyššie riziko komunikačných nezhôd, konfliktov, nedorozumení. Ľudí, s ktorými trávime sviatky máme radi, nemienime však ustúpiť zo svojho názoru, cúvať dozadu, či robiť kompromisy, s ktorými nie sme stotožnení. Jedno však vieme, že si nechceme pokaziť chvíle pohody, pokoja.
Zapamätajte si nasledujúce. Kde sa stretnú dvaja ľudia, vzniká určitá pravdepodobnosť názorového konfliktu. Tam, kde sa stretnú viac ako dvaja ľudia, je riziko konfliktu vyššie. S pribúdajúcim počtom ľudí vzniká ďaleko vyššie riziko konfliktov, nepohody, názorových nezhôd. Nie preto, že by sa ľudia nemali radi, ale preto, že nevedia správne vzájomne komunikovať.
Je jednoduché viesť monológ, byť sám, nedeliť sa o názor, avšak ďaleko zložitejšie je vytvoriť názorovú a situačnú pohodu tam, kde komunikuje a zdieľa jeden priestor viacero ľudí.
Nikto z ľudí však nemieni ustúpiť a vzdať sa vlastného názoru, pre pocitovú pohodu druhého. Čo v takom prípade? Čo urobíme v situácii, v ktorej sa schyľuje ku konfliktu a my vieme, že s dotyčnými ľuďmi jednoducho musíme tráviť viac voľných dní? Chceme sa cítiť v pohode, chceme, aby sa druhí cítili v pohode, ale nie za cenu vnútorného napätia, nepohody?
Akonáhle viete, že budete sviatky tráviť spoločne s rodinou, blízkymi, či priateľmi, nastavte svoju myseľ na modul prijímania rôznorodosti názorov. Pripravte sa na to, že v priebehu voľných dní budete počúvať množstvo rôznych názorov, diskusií, dobre mienených rád, poučení, mentorovaní, možno aj bludov a neprávd. Možno ste si už toho vedomí, pretože poznáte ľudí, s ktorými budete zdieľať voľné dni a už dopredu si vytvárate v hlave bloky. Máte pravdu v tom, že viete, čo vás čaká. Vytvorením si vlastného bloku a predsudkov v hlave vás vopred predurčuje na neprijímanie názorových a situačných rozdielov a sami seba odsúdite na vnútornú nepohodu. Od vnútornej nepohody vás delí drobný kúsok k vonkajšej nepohode.
Čím viac predsudkov si dopredu vytvárate, tým efektívnejšie blokujete svoju vnútornú energiu.
Sami seba si programujete na negatívne vnímanie toho druhého a nedávate mu priestor, ani šancu na pozitívne vnímanie, prípadne iba počúvanie, akceptovanie, či prijímanie názoru druhého. Priblížime si niektoré z komunikačných a osobnostných stratégii a taktík na pozitívne naprogramovanie vlastnej mysle v situáciách, v ktorých budeme zdieľať sviatky so svojimi najbližšími, či blízkymi priateľmi.
1. Nikdy si vopred neprogramujte negatívne myšlienky voči druhej osobe.
Možno viete a naozaj dobre poznáte dotyčnú, dotyčné osoby, s ktorými budete tráviť svoj čas, poznáte ich náročnú, výbušnú, či konfliktnú povahu a naozaj máte pravdu v tom, akí sú. Práve to je dôvod, aby ste si sami svoju myseľ ešte viac neznechutili tým, že si to budete pripomínať. Že budete živiť v sebe negatívne, možno aj pravdivé myšlienky na druhú osobu a sami sa vopred predurčíte na vytvorenie konfliktu.
Takže platí: žiadne negatívne asociácie, ale pozitívne.
2. Ak viete, že budete s blízkymi tráviť dlhší čas, rozdeľte si svoju vnútornú energiu, trpezlivosť, prívetivosť na každý deň.
Nevyčerpajte všetko to najlepšie zo seba hneď v prvý deň. Neunavte sa a dohliadajte nielen na spokojnosť druhých, ale prioritne na svoju vlastnú. Oddychujte, dokážte povedať, že práve na niečo nemáte chuť, nechce sa vám do toho, ste unavení diskutovať a pod. Nesiľte sa do ničoho. Druhý lepšie príjme pozitívne ladenú vetu, ktorou mu niečo slušne oznámite ako to, že sami seba vyčerpáte do krajnosti vašich síl a potom s hnevom niečo negatívne na druhého vyšteknete. Negatívne znásobuje a vytvára negatívne, pozitívne vytvára a znásobuje pozitívne.
3. Naučte sa vzájomne kooperovať.
Vždy, keď viete, že určitý časový úsek budete musieť zdieľať s viacerými ľuďmi, nastavte sa na vzájomnú kooperáciu. Začnite rozmýšľať spôsobom, ktorý vyhovuje a je príjemný aj pre druhého, nielen pre vás. Aj keby sa vám do toho nechcelo uvedomte si, že to bude trvať len nejaký čas. Nie váš celý nasledujúci život. Vydržte počas sviatkov počúvať, tolerovať, prijímať a komunikovať o názoroch a pravdách druhého. Nemusíte však tieto pravdy vo svojom živote používať, ani byť s nimi stotožnení. Ak však druhému neumožníte, aby vám porozprával to, čo je v jeho mysli, blokujete jeho nielen komunikačnú energiu. Staviate druhému neviditeľnú prekážku, cez ktorú sa jeho energia nemôže rozprestrieť a postupne rozplynúť. Vedome s druhým kooperujte. Buďte k druhým počas spoločných dní milým a príjemným spoločníkom. Pozorujte, ako druhému človeku naozaj stačí iba to, že ho viete bez slova počúvať, občas s ním súhlasiť, pochopiť ho, pohladiť. Nebráňte druhému v priechode jeho energie. Raní práve toho, kto je pri ňom najbližšie.
4. Ak by sa vám napriek všetkému úsiliu podarilo vytvoriť počas sviatkov s najbližšími konflikt, čo najrýchlejšie sa ho snažte upokojiť a zmierniť.
Ako prvé si uvedomte, že vznikol konflikt, napätá a nepríjemná situácia, ktorú treba odventilovať. Odkloňte prudko tému z nepríjemnej na neutrálnu, či príjemnú tak, aby ste dotyčnú osobu vytrhli z negatívneho myšlienkového uvažovania. Pochváľte čokoľvek na druhom, čo vás napadne. Taktiež je to spôsob, ktorým zmeníte tému a pohladíte ego druhého. Ak by to nepomáhalo, pomenujte nahlas problém, ktorý vznikol a povedzte, že vás to mrzí a nechcete ísť do hádok, či intríg. Keď ani to nepomôže, pokúste sa z priestoru vzdialiť do vedľajšieho priestoru pod zámienkou, že potrebujete ísť na toaletu, či napiť sa vody a nechajte pár minút vedome negatívnu a napätú atmosféru rozptýliť. Ak sa aj po vzdialení druhý neukľudní rázne povedzte, že akceptujete jeho názor, aj keď ten váš je rozdielny, a že viac na danú tému komunikovať nebudete. Slovo nezabudnite dodržať.
Čo dodať na záver?
Uvedomte si, že ak vy chcete tráviť voľné dni v kruhu tých najbližších v pohode, sami v sebe si najprv musíte pohodu vytvoriť. Sami v sebe musíte byť pokojní, rozvážni, nad situáciou. Iba tak sa vám podarí zvládnuť aj tých druhých. Krikom, chaosom, stresom, či napätím docielite presne to, čo zo seba sálate.  Načo si budete kaziť krásne dni voľna, keď ich môžete prežiť príjemne.
Autor: PhDr. Silvia Macháčková
Prečítajte si jedinečnú e-knihu Manuál efektívneho myslenia, s pracovným zošitom,  ktorá Vás krok za krokom naučí, ako môžete efektívne využívať vlastné myslenie k dosahovaniu kvalitnejšieho, zmysluplnejšieho a pohodového života. Kúpiť e-knihu a bližšie info o e-knihe si môžete na: https://www.bohatstvomysle.com/e-booky/manual-efektivneho-myslenia/ .

Ak vás zaujíma téma osobnostného rozvoja a práce s myslením , máte chuť na sebe pracovať, rozvíjať sa a posúvať hranice vlastného prežívania, správania sa, zvládania náročných situácii  a dosahovania svojich cieľov, navštívte  náš E-SHOP s jedinečnými inšpirujúcimi elektronickými, motivačnými a relaxačnými knihami a službami na: https://www.bohatstvomysle.com/kategoria-produktu/naucne/.

Prajem Vám príjemnú pohodu a relax.

Silvia Macháčková

www.bohatstvomysle.com

By |2019-12-25T19:45:10+00:00december 25th, 2019|Blog|0 komentárov

Napísať komentár

Naša stránka používa súbory "cookies" pre zlepšenie vášho online zážitku. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť a taktiež nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb Bohatstva Mysle. Zobraziť viac informácií. Rozumiem